30 Mayıs 2013 Perşembe

Aurelien Chedjou Galatasaray'da


Günlerdir beklenen resmi açıklama geldi ve Aurelien Chedjou resmen Galatasaray'ın futbolcusu oldu. Öncelikle şunu söyleyebiliriz ki, Galatasaray kesinlikle güvenilir, Şampiyonlar Ligi seviyesinde bir stopere sahip oldu. Transferin önemi büyük. 

KAP'a yapılan açıklamaya göre Lille kulübüne 6,3 milyon Euro sözleşme fesih bedeli, dört yıllık sözleşme imzalanan oyuncuya da senelik 2,2 milyon Euro garanti para, 10 bin Euro maç başı ücreti ve 200 bin Euro imza parası ödenmiş. Bu rakamlar, günlerdir basında çıkan rakamlardan düşük. En azından bonservisin 8 milyon Euro civarında olacağı haberleri vardı basında. Oyuncunun profili düşünüldüğünde uygun bir bedel karşılığında kadroya katıldığını söyleyebiliriz. 

Oyuncunun özelliklerinden kısaca bahsedecek olursak, fizik olarak kuvvetli, havadan ve yerden etkili, sert bir savunmacı olduğunu söyleyebiliriz. Sert oyuncu ama kırmızı kart görmek gibi bir huyu yok. Bu da onun topa sert olduğunu gösteriyor. İlk dikkati çeken
özelliklerinden biri de topla arası iyi bir stoper oluşu. Hatta bu özelliğine öyle güveniyor ki zaman zaman Dany'i aratmayacak riskli hareketler yapıp yürekleri ağızlara getirme potansiyeli var. Hücuma çıkışlarda da verimli olmuş bu zamana kadar. Bundan önceki kariyerinde senelik ortalama 30 maç oynadığını görüyoruz. Bu da sakatlık sorunu yaşamadığını ve istikrarlı bir oyuncu olduğunu gösterir. Fransa gibi bir ülkede böyle bir düzen sağlamak önemli bir iş. Ayrıca kariyerini Lille'de geçirmiş olması da istikrarı açısından fikir vermekte.

Galatasaray savunmasında nasıl bir rol üstleneceğini sezon başladığında göreceğiz. Lider karakterli bir oyuncu olduğu için savunmadaki kontrol Chedjou'nun eline verilebilir. Semih'le birlikte birbirini tamamlayan bir ikili olabilirler. Bu bakımdan Ujfalusi ile benzer bir yapısı var. Tabii bu benzerlik tamamen kafa yapısı benzerliği. Fizik olarak çok çok iyi durumda olduğunu zaten yazının başında da belirtmiştim.

Sözün özü, şimdilik çok iyi bir transfer gibi duruyor. Fransa liginde senelerdir düzenli oynayan, üstelik bunu Lille gibi üst düzey bir takımda başarmış bir savunma oyuncusunu, böyle uygun sayılabilecek bir maliyetle getirmek az iş değil. Umarım bolca faydası olur.